niedziela, 7 lutego 2021

Garść sekretów i szczypta tajemnic

Synoptycy zapowiadają, że nadchodzący tydzień będzie mroźny i śnieżny. Przyszłe wieczory zapewne spędzimy w domu. Jeśli macie dość oglądania telewizji lub trzymania nosa w telefonie, 

a po pracy marzycie o relaksie i odpoczynku, to sięgnijcie po książkę. Zwykle moje propozycje dotyczą thrillerów, bo jestem ich fanką, ale ostatnio pochłonęły mnie powieści obyczajowe z wątkiem sekretów i tajemnic rodzinnych. Jeśli lubicie takie klimaty książkowe, to mogę Wam kilka tytułów polecić 😊

„Nim stałyśmy się Wasze” Lisa Wingate

Gdy Avery Stafford wraca do rodzinnego domu, aby pomóc choremu ojcu. Jedno przypadkowe spotkanie sprawia, że w jej głowie pojawia się niezliczona ilość pytań, na które nie potrafi znaleźć odpowiedzi. Chcąc rozwikłać zagadkę tajemniczego zdjęcia, na którym odnalazła postać swojej babci, Avery poznaje osobę, która pomaga jej nie tylko odkryć prawdę, ale i dostrzec to, co w życiu najważniejsze. Równolegle poznajemy historię Rill Foss. To 12-latka żyjąca w rozlewiskach rzeki Missisipi w latach 30. XX wieku. Jej biedni rodzice i czwórka rodzeństwa starają się przetrwać czasy głodu i biedy. Pewnego dnia, kiedy dzieci zostają same, ktoś zakrada się do ich prowizorycznego domu, aby je porwać. Pomimo desperackiej walki dzieci są bezsilne w powstrzymywaniu porywaczy. Ich los zależy teraz od bezwzględnej Georgii Tann...
Niesamowita, wciągająca, pełna bólu i cierpienia historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Proceder Georgii Tann oraz stowarzyszenia Dom dla Dzieci Tennessee wstrząsnął Stanami Zjednoczonymi. Tann była znaną działaczką społeczną, znajomą Eleanor Roosevelt. Przez trzydzieści lat uprowadzała dzieci z biednych rodzin - szczególnie o jasnej karnacji i złotych włosach - i sprzedawała je bogatym rodzinom. To historia o ludziach pozbawionych wszelkich moralnych skrupułów, dla których liczył się tylko pieniądz. I opowieść o ich ofiarach, które nie doczekały się sprawiedliwości. Bardzo dobra książka, która na długo zostaje w pamięci i skłania do refleksji.

„Tajemnice zamku” Lucinda Riley

Akcja toczy się w dwóch realiach czasowych: współczesnych i w czasach II wojny światowej. Niebezpieczeństwo wojny, okupacja i walka wywiadu łączy ze sobą dwie rodziny i wciąga czytelnika w zawiłości ludzkich charakterów. Emilie to bohaterka czasów współczesnych nieco zagubiona w swoim świecie, stroniąca od ludzi. Poznajemy ją, kiedy opłakuje śmierć swojej matki i zostaje jedyną dziedziczką fortuny. Constance to agentka brytyjskiego wywiadu, która trafia do arystokratycznej rodziny francuskiej i z nią związana będzie przez kilka lat okupacji niemieckiej.

Nie ukrywam, iż lubię książki tej autorki. I zapewniam was, że miłośników jej twórczości jest dosyć dużo w Markach.


„Trzynasta opowieść” Diane Setterfield

Dwie główne bohaterki powieści to Vida Winter i Margaret Lea. Vida Winter jest znaną pisarką, która nie ma prawdziwego nazwiska, żyje z dala od realnego świata, jest żywą legendą łączącą siłę bogini i moc czarownicy... Ma setki biografii, wszystkie wymyślone, ale ponaglana śmiertelną chorobą chce wyjawić prawdę, która prześladowała ją całe życie...Na powiernicę wybiera Margaret - dziewczynę, która też jest zamknięta w świecie książek. Córkę antykwariusza z Cambridge. Margaret poddaje się magii urzekającej opowieści, bo przecież opowieści sprawiają, że ludzie mogą żyć wiecznie, że ożywają duchy przeszłości, zapomniane uczucia i zgubne namiętności, w której przewijają się tragiczne losy rodziny naznaczonej szaleństwem i śmiercią, miłością i bolesną stratą...Zmierzenie się z własną przeszłością nigdy nie jest proste ani bezbolesne. Jednak nieuchronność śmierci motywuje do zdobycia się na szczerość, do podzielenia się z innymi historią, którą przez lata ukrywaliśmy przed światem. Ze strachu. Ze wstydu. Z sobie tylko znanych powodów.


„Dla jej dobra” Ellen Marie Wiseman

Akcja powieści toczy się w dwóch przestrzeniach czasowych. Czytelnik poznaje dwie bohaterki, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego. Dopiero koniec powieści odkryje zaskakującą prawdę.
Rok 1931. Dziewięcioletnia Lilly Blackwood różni się od innych dzieci w jej wieku. Rodzice nie akceptują jej wyglądu, dlatego zamknęli ją na strychu i ukrywają przed światem. Pewnej nocy Lilly opuszcza jednak swoje więzienie. Jednakże trafia do innego, ponieważ matka sprzedaje ją do cyrku.
Rok 1956. Osiemnastoletnia Julia Blackwood kilka lat wcześniej uciekła z domu. Pewnego dnia otrzymuje zaskakującą wiadomość, że odziedziczyła rodzinną posiadłość wraz ze stadniną koni. Wraca więc do domu, miejsca z którym nie wiążą się szczęśliwe wspomnienia. Julia musi zmierzyć się z demonami przeszłości. Odkryje przy tym skrywane latami szokujące, rodzinne tajemnice.


„Tego ci nie powiedziałam” Kelly Rimmer

Rok 1942. W Europie szaleje wojna. Na Syberii pewna młoda kobieta składa przysięgę małżeńską. Ta decyzja zaważy na jej przyszłości, a tajemnica którą skrywa wyjdzie na jaw w następnym stuleciu.
Czasy obecne, Stany Zjednoczone. Hanna, babcia Alice trafia do szpitala. Kobieta wie, że nie zostało jej dużo czasu i prosi swoją wnuczkę o coś, co jest niemal niemożliwe. Chce żeby Alice pojechała do jej rodzinnego kraju, do Polski i odnalazła jej przyjaciół. Na miejscu Alice odkrywa bolesną prawdę, którą jej babcia ukrywała przed wszystkimi całe życie. Wojenne losy Aliny, jej konspiracyjna działalność, pomoc Żydom w ucieczce z getta, szmuglowanie mikrofilmów w głąb Rosji to fascynująca układanka. Liczne wątki obyczajowe, wstrząsające relacje o życiu Polaków podczas okupacji, prześladowania Żydów, skomplikowany wątek miłosny, historia straty i niepewności, emigracji do obcego kraju składają się na wzruszającą ucztę literacką.



„Zapomniany ogród” Kate Morton

Rok 1913. Porzucona przez matkę na statku płynącym z Londynu do Australii mała dziewczynka zostaje przygarnięta przez bezdzietnych rodziców. Ukończywszy 21 lat, Nell O'Connor powraca do Anglii, by poznać prawdę o sobie. Kim naprawdę jest? Jakie nosi nazwisko? Wiele lat później jej wnuczka, Cassandra, wyrusza w podobną podróż - do krainy przeszłości, intryg, miłości i zdrady. Dzięki zapiskom babci odsłania kolejne fragmenty mrocznej układanki. Klucz do prawdy leży w wybudowanej na szczycie klifu starej chatce i otaczającym ją sekretnym ogrodzie, wiekowym dworze należącym do arystokratycznej rodziny Mountrachet i tajemniczym labiryncie. Piękna, tajemnicza saga rodzinna.







„Matki i córki” Ałbena Grabowska

Wciągająca i trzymająca w napięciu historia rodziny. Jest to opowieść, w której bohaterkami są cztery kobiety, przedstawicielki kolejnych pokoleń jednej rodziny. Maria, Sabina, Magdalena oraz Lila, każdej z nich przyszło żyć w innych czasach, każda przeżyła własne piekło, żyła z jakąś traumą. Dla jednej było to zesłanie na Syberię, dla drugiej pobyt w obozie w Ravensbruck, kolejna samotnie wychowywała córkę w trudnych czasach PRL - u. Lila od najmłodszych lat, dociekała jak to możliwe i dlaczego w jej rodzinie nie ma żadnych mężczyzn? Nie znała ani ojca, ani dziadka. Z wiekiem nie ustaje w dążeniu do poznania prawdy. Kobiety jednak mocno ukrywają prawdę o swojej przeszłości. Jaka jest prawda? Czego uda jej się dowiedzieć?  Cztery kobiety, których losy przeplatają się z historią XX wieku. Cztery naznaczone traumą matki. Cztery córki, które borykają się z rodzinną historią i próbują odkryć własne korzenie.



„Różany eter” Julia Gambrot

Klimaty La belle epoque. Trzy młode kobiety zostają przyjęte na studia medyczne. Akcja toczy się w Niemczech. Dla ówczesnego świata to szok - wielu sądzi, że miejsce kobiety jest w domu z dziećmi i nikt nie chce ufać kobiecie-lekarzowi. W takich okolicznościach poznajemy młodziutką główna bohaterkę Różę Zimmerman i jej koleżanki.  W mieście zaczyna być niebezpiecznie - co jakiś czas w pobliżu starej fabryki konserw znajdowane są zwłoki, a autopsja nie potrafi ustalić przyczyny śmierci. Dodatkowo Róża próbuje odkryć tajemnice swojego pochodzenia - jako dziecko porzucona na progu sierocińca, do dziś nie wie, co tak naprawdę stało się z jej rodziną. Dodatkowo stara uporać się z problemami sercowymi. Zawsze gotowa, aby pomóc przyjaciołom i potrzebującym przeżywa sporo przygód. W międzyczasie musi sobie radzić z niechęcią społeczeństwa do kobiet-lekarzy. 

Miłość, medycyna i mroczny klimat miasta, gdzie tuż za zakrętem, w opuszczonej uliczce czai się tajemnicza postać w masce. Książkę czyta się błyskawicznie. 


„Liliowe opium” Julia Gambrot

Jest w niej wszystko, medycyna, miłość, zdrada, intryga, kryminał. Książka jest kontynuacją debiutu autorki pt. "Różany eter", jednak spokojnie można ją czytać bez znajomości poprzedniej. Historia toczy się w przededniu Wielkiej Wojny. W przychodzi Lilii pewnej nocy zjawia się młodziutka dziewczyna twierdząca, że jest córką jej zmarłego brata. Gdy razem wracają do domu w drodze przez park mają wrażenie, że ktoś je śledzi, a na ścieżce znajdują porzucony kobiecy kapelusz… Niedługo później okazuje się, że znajoma służąca została zamordowana. Czy to wydarzyło się dokładnie tamtej nocy? I czy siostrzenica na pewno jest tym, za kogo się podaje? Powieść wciąga, intryguje, zaskakuje i rozczula zakończeniem.



Wszystkie moje propozycje nie są wielką literaturą, ale czyta je się bardzo dobrze i niosą na swoich kartach pewne przesłanie.  Każda dostępna jest w zasobach głównej siedziby naszej mareckiej biblioteki. Przyjemnego czytania 😊






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Gdy Ci smutno, gdy Ci źle... przeczytaj książki te!

Znacie na pewno ten stan, gdy rzeczywistość skrzeczy, a złowróżbne informacje w mediach wypełniają nasze dni, to właśnie wtedy najbardziej p...