czwartek, 27 lutego 2020

Z prac Rady Miasta


Wczoraj odbyły się posiedzenia komisji oraz sesja RM, na których podjęto pewne uchwały. Jedna z nich dotyczyła przyjęcia Programu „Marecka Karta Mieszkańca” (MKM). Jest to nowa 
formuła istniejącej już karty. Od maja tego roku będą wydawane nowe karty (imienne, ze zdjęciem). Nowe MKM będą ważne do 30 czerwca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym złożono wniosek o jej wydanie. Stare karty obowiązywać będą do 30 czerwca 2021 roku. Nowa formuła MKM ma zdecydowanie bardziej weryfikować uprawnionych mieszkańców do jej otrzymania, bo do tej pory jak się okazuje rożnie z tym bywało.

Następną dość ważną (IMO) uchwałą przyjętą przez RM była ta dotycząca Mareckiego Budżetu Obywatelskiego. W tegorocznej edycji kwota przeznaczona na MBO jest taka sama jak w poprzedniej, tj. 600 000 zł. Istotna zmiana dotyczy kategorii. Do tej pory obowiązywały 4 kategorie. Ustawowe zmiany zobowiązały samorządy do zmiany w tym zakresie. W tej edycji będą tylko dwie kategorie: projekty miękkie (miasto przeznacza na nie 150 000 zł) oraz projekty twarde (450 000 zł). Nowy podział ma zarówno swoje plusy jak i minusy, ale nie będę tego opisywać. Według harmonogramu przedstawionego w uchwale, jeśli nie nastąpią pewne przeszkody, przyjmowanie propozycji zadań będzie już możliwe od 1 kwietnia 2020 roku. Ostatnim dniem na składanie projektów będzie 22 kwietnia. Głosować będziemy we wrześniu, a wyniki zostaną opublikowane w październiku. Czas zatem zacząć myśleć, jaki projekt złożyć, by zmieniać dalej nasze Mareczki.

Ostatnia uchwała, która mnie zainteresowała dotyczy nadania nazwy rondu u zbiegu ulic: Kościuszki, Sosnowej i Czarnieckiego. Będzie ono nazywać się: Rondo Zdzisława Sasina ps. „Rudy”. I bardzo dobrze. Należy zaznaczyć, że RM ma prawo podjąć taką uchwałę samodzielnie, bez konsultacji z mieszkańcami. Natomiast dobrym zwyczajem praktykowanym w innych miastach jest jednak przeprowadzanie takich konsultacji. I choć mają one jedynie opiniodawczy charakter, to czasem chyba warto dobre praktyki stosować i u nas.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz