poniedziałek, 30 lipca 2018

Naukowcy udowodnili, że...

Badania przeprowadzone przez naukowców w pełni potwierdzają, że wygląd i estetyka otoczenia, w którym żyjemy, ma realny wpływ na nasze samopoczucie, budowanie więzi społecznych i bezpieczeństwo mieszkańców.
Wygląd ulic, otaczająca nas zieleń, a nawet zwyczajny chodnik, po którym często spacerujemy, wpływają na nasze samopoczucie oraz jakość życia. Współcześnie piękna przestrzeń stanowi niejako oazę chroniącą nas przed negatywnymi emocjami, może być 
miejscem odpoczynku, relaksu i wytchnienia. Atrakcyjne wizualnie, czyste i estetyczne przestrzenie mogą niwelować negatywne odczucia związane z ubogim poziomem życia i przyczyniać się do dobrego samopoczucia ludzi.
Otoczenie ma także spory wpływ na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców danego miasta.  Nieestetyczna przestrzeń sprzyja negatywnym zachowaniom, które nieraz wiążą się z łamaniem norm społecznych. Nawet drobne zmiany zastosowane w miejscach przestrzeni publicznej mogą przyczynić się do spadku przestępczości i negatywnych zachowań, zwiększając poczucie bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Łączy się to ściśle z tak zwaną teorią rozbitych okien, która mówi, że z punktu widzenia życia społeczności nieporządek i przestępczość są ze sobą związane. Zgodnie z tą teorią akademicką, uważa się, że jeżeli w budynku zostanie wybite okno i przez długi czas nikt go nie naprawi, to w końcu stłuczone zostaną wszystkie szyby. I tak brak poszanowania otaczającej przestrzeni powoduje wzrost kolejnych zachowań prowadzących do jej dewastacji, także tych o charakterze przestępczym. To zaś łączy się z poczuciem bezpieczeństwa mieszkańców. Badacze będący autorami teorii rozbitych okien uznali, że jednym z jego dwóch filarów jest dbanie o porządek w najbliższej okolicy.
Piękno i estetyka wspólnych publicznych przestrzeni znacząco wpływa na relacje mieszkańców. Wygląd otoczenia potrafi wyraźnie poprawić zarówno jakość ich życia, jak i umocnić zaangażowanie społeczne. Dobrym tego przykładem było zainicjowane przez jednego z mieszkańców wspólne sprzątanie ronda na skrzyżowaniu Sowińskiego i Sportowej. Najdrobniejsza nawet zmiana w przestrzeni miejskiej z jednej strony poprawia życie oraz samopoczucie mieszkańców, a z drugiej pomaga im w budowaniu więzi i kształtowaniu poczucia przynależności społecznej.
Modernizacja ulic na Zieleńcu jest jedną z wielu inwestycji, które w większym lub mniejszym stopniu są lub zakończyły się już na terenie całych Marek. Każda budowa dróg, chodników czy ścieżek rowerowych wiążę się z pewną uciążliwością dla mieszkańców. Warto jednak zacisnąć zęby i próbować jakoś przetrwać ten ciężki okres, bo jeśli wierzyć naukowcom nowy wygląd otoczenia ma korzystny wpływ na mieszkańców. W ostatnich latach Marki zmieniają się nieustająco i pięknieją. Estetyczna przestrzeń publiczna zauważana jest już w wielu miejscach naszego miasta, co cieszy nas wszystkich 😊  
We wpisie przytoczono badania z artykułu na https://biznes.newseria.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz